Během zařizování bytu čelíme volbě vhodné podlahové krytiny. Rozhodujeme se podle estetického výsledku, vlastností jednotlivých materiálů a také podle jejich ceny. Je dobré se dvakrát rozmyslet, protože způsobů dokončení podlahy je opravdu nespočet. Přeci jen se jedná o stálý prvek bytu, který nám bude sloužit řadu let. Pamatujte také, že zvolený materiál by měl tvořit souhru s ostatními prvky v bytě. Během volby materiálu se však nesoustřeďujte pouze na jeho estetický vzhled, ale také na jeho kvalitu a odolnost, aby podlaha obstála ve zkoušce času, a i za několik let stále vypadala tak dobře jako během jejího pokládání. Jakou podlahovou krytinu tedy zvolit? Který materiál bude trefou do černého? Speciálně pro vás jsme otestovali nejoblíbenější materiály a provedli simulace jejich života. Otestovali jsme jejich odolnost vůči oděru, mechanickému poškození a deformaci. Video s provedenými testy naleznete na konci tohoto článku. Přečtěte si náš krátký průvodce výběrem ideální podlahové krytiny do vašeho domova.

Odolnost vůči oděru – písek, bláto

Při výběru dlažby se soustřeďte na to, zda se jedná o tvrdý materiál odolný vůči poškrábání. Máte domácí mazlíčky? Tak to rozhodně zvolte trvanlivější krytinu. Naši chlupáči přeci jen dokážou svými drápky podlahu pěkně poničit. Pokud hledáte ideální materiál pro použití v bytu, pamatujte, že podlaha např. v předsíni musí být opravdu odolná. Na těchto místech se podlaha ocitá pod nárazy těžkých bot obalených blátem. Nemluvě ani o sněhu a vodě. Kromě odolnosti pamatujte i na vizuální celek, protože předsíň je místnost, kterou vaši hosté uvidí jako první. Ne nadarmo je dlažba častou volbou krytiny do předsíně. Během nákupu obkladů věnujte pozornost třídě otěruvzdornosti dlažby. Je označována součinitelem PEI, římskými číslicemi od I do V, přičemž nejvyšší hodnota znamená nejvyšší odolnost vůči oděru. Vybírejte z bohaté nabídky barev, vzorů a různých povrchových úprav a také tvarů a rozměrů. Pozornost rozhodně upoutají dlaždice imitující vzhled dřeva. Použitím kameninových dlaždic můžete docílit vzhledu kamene nebo betonu. Kameninové dlaždice jsou velmi odolné vůči oděru, vodě, tvorbě fleků a UV záření, proto jsou ideální do předsíně nebo rovnou do celého bytu. Na závěr bychom rádi zdůraznili, že kamenina mívá studený povrch. Pokud tedy chcete doma chodit bosky a máte rádi teplo, neobejdete se bez podlahového vytápění. Bez obav – právě kamenina je pro tento typ vytápění tou správnou volbou. 

Druhým kandidátem je PVC podlaha. PVC podlahy jsou odolné vůči poškození, poškrábání a blednutí. Jejich vyražené vzory se jen tak neodírají. Jsou navíc voděodolné, což značně zvyšuje možnosti jejich použití. Polyvinylchloridové podlahy tlumí zvuky – během chození po takové podlaze neuslyšíte takřka žádný klepot. Za zmínku stojí také jejich snadná údržba a pohodlí pro uživatele – jsou teplé na dotek. Dokonale je doplní podlahové vytápění, většinou pouze vodní. Díky své malé tloušťce PVC podlahy velmi dobře převádějí teplo. Navíc jsou skvělým řešením pro alergiky, protože odpuzují prach a jsou méně náchylné na ušpinění. Pokládání jednotlivých pruhů podlahy je velmi snadné. PVC podlahu můžete montovat třemi způsoby – za použití lepidla, samolepící podložky nebo metodou bez použití lepidla. Před pokládáním důkladně připravte povrch – musí být zarovnaný, vyhlazený, suchý a čistý. Dokonce i malé nedokonalosti můžou způsobit nerovnosti a zvětšit škvíry mezi jednotlivými pruhy. Nezapomeňte, že se jedná o umělý materiál. Pokud hledáte ekologičtější řešení, doporučujeme zvolit parkety nebo dlaždice.

Zaujala vás laminátová plovoucí podlaha? Zvolte tu kvalitnější, bude totiž odolnější vůči oděru a působení vlhkosti. Její povrch vám také usnadní uklízení. Věnujte pozornost třídě obrusu – je vyjádřena symboly od AC1 do AC6. Čím je hodnota vyšší, tím vyšší je tvrdost a odolnost vůči obrusu. Máte velkou rodinu a hodně domácích mazlíčků? Zvolte podlahu třídy AC5 nebo AC6. Tloušťka a výplň podlahy mají také svůj význam – optimální jsou krytiny s tloušťkou 8 mm, která zaručuje tvrdost materiálu. Pokud jádro krytiny tvoří HDF deska se zvýšenou hustotou, pruh bude značně stabilnější a odolnější. Pokud však dojde k poškození plovoucí podlahy, neobejdete se bez renovace – podlahu bude nutné vyměnit za novou.

Alternativou dlaždic a plovoucích podlah jsou parkety. Aby parkety splnily očekávání, je třeba mít na paměti dva aspekty. Zaprvé je nutné zvolit vhodný materiál, tedy druh dřeva. Zadruhé je parkety nezbytné vhodně zabezpečit před ničivými faktory. Nehledě na druh a tvrdost zvoleného dřeva je ochrana parket před poškozením opravdu klíčová. Parkety bohužel nejsou odolné vůči oděru, ale navzdory svým nevýhodám jsou uznávány za nejprestižnější a ušlechtilou podlahovou krytinu. Obrovskou výhodou je možnost změny barvy parket během jejich broušení a jejich docela snadná renovace – materiál lze použít znovu a poškození lze snadno odstranit, aniž bychom museli měnit celou podlahu.

Mechanické poškození – např. přesouvání nábytku

Dalším faktorem, který nám prozradí, zda je určitý materiál vhodný pro danou místnost, je odolnost vůči mechanickému poškození. Abychom zjistili, která krytina bude pro nás nejlepší, musíme reálně zhodnotit budoucí provozní podmínky podlahy.  Promyslete, zda bude podlaha mimo běžné používání vystavena také jinému poškození ve formě nábytku na kolečkách, přesouvání židlí či křesel – tato informace vám rozhodně usnadní výběr krytiny. Podlaha s dlaždicemi se hodí prakticky do každé místnosti. Dle výsledků našich testů je dlažba nejtrvanlivější materiál s nejvyšší odolností vůči opotřebení a mechanickému poškození. Kameninové dlaždice jsou častou volbou pro chodby, schody a místnosti s vysokým provozem (kuchyň, obývací pokoj, pracovní prostory). Tyto obklady vydrží i kolečka kancelářské židle, posouvání křesel nebo boty na podpatku. Žádné kachličky si však neporadí s pádem velmi těžkých předmětů – i přes svou vysokou odolnost dlaždice pád desetikilového hrnce s gulášem zřejmě nepřežijí.

Samozřejmě se můžete rozhodnout pro jiný materiál než pro obklady, i když jsou nejpraktičtější volbou. Dlaždice vám zaručeně vydrží po mnoho let, mají však jeden velký mínus – jejich povrch je studený. Problém se dá samozřejmě vyřešit instalací podlahového vytápění, pro které jsou obklady ze všech testovaných materiálů nejvhodnější, protože dokonale převádějí teplo. Chcete mít doma příjemně teploučko a neláká vás instalace podlahového vytápění? Tak to raději sáhněte po laminátové „plovoučce“, PVC podlaze nebo parketách.

PVC podlaha je vrstvený produkt, který má na svém povrchu polyuretanovou úpravu, která jej chrání před poškrábáním a zvyšuje jeho odolnost. Díky této konstrukci je PVC podlaha odolná vůči deformaci a potenciálním poškozením způsobeným přesouváním nábytku, židlí apod. Samozřejmě však není nezničitelná. Pokud jde o těžký nábytek, je nezbytné se ujistit, že jeho nohy či kolečka nezanechávají šmouhy nebo škrábance. Dejte si pozor i na ostré kamínky uvízlé v podrážkách bot. Mohly by nehezky poškrábat podlahu. Během volby podlahy věnujte pozornost užitné třídě určené výrobcem – třída vám prozradí v jakých místnostech můžete daný produkt použít. Třeba třída 23 znamená, že je krytina určena pro místnosti se středním provozem, tedy chodbu, kuchyň, obývací pokoj, zatímco do ložnice postačí výrobek třídy 22.

Laminátové plovoucí podlahy během testů obstály v boji se židlemi a botami na podpatcích, nejsou však stejně odolné jako kameninové dlaždice nebo PVC podlahy a střet se sedačkou by přežít nemusely. Plovoucí podlahy jsou velmi stabilní a odolné vůči deformacím. Deformace materiálu závisí na tloušťce pruhů krytiny. Zákazníci nejčastěji volí pruhy s tloušťkou 6-12 mm – čím je podlaha tlustší, tím je odolnější. Tento typ krytiny se vyznačuje odolností vůči mechanickému poškození, poškrábání a také tvorbě fleků či blednutí. Pokud hledáte trvanlivé a odolné řešení, doporučujeme zvolit třídu obrusu AC5 nebo AC6 a minimálně 8 mm tloušťky materiálu. Parkety se skvěle hodí do obývacího pokoje nebo ložnice. Zde máte z čeho vybírat – tyto místnosti totiž nejsou, na rozdíl třeba od předsíně, natolik vystavovány poškození. Během přesouvání nábytku však dbejte zvýšené opatrnosti, protože parkety by se mohly velmi rychle poškodit nebo poškrábat. Pod kancelářskou židli doporučujeme přikoupit ochrannou podložku, která zabezpečí parkety před mechanickým poškozením. Parkety jsou taky náchylné na blednutí nebo změnu barvy vlivem UV záření. Proto nejsou nejlepší volbou do velmi prosluněných místností.

Shrnutí

Níže uvádíme přehled výhod a nevýhod každé podlahové krytiny zmíněné v našem článku.

Kameninové obklady

Výhody:

velmi odolné vůči oděru a mechanickému poškození,

voděodolné,

trvanlivé,

odolné vůči slunečnímu záření,

ideální v kombinaci s každým typem podlahového vytápění.

Nevýhody:

studený povrch,

nevydrží nárazy těžkých předmětů z větší výšky.

PVC podlaha

Výhody:

zvuková izolace – tlumí okolní zvuky,

odolná vůči oděru,

nemění barvu,

trvanlivá,

voděodolná,

snadná montáž/demontáž,

na dotek teplá, dokonce i bez podlahového vytápění,

velmi dobře převádí teplo při použití vodního podlahového vytápění.

Nevýhody:

umělý materiál – neekologický,

povrch před montáží musí být dokonale hladký.

Parkety

Výhody:

přírodní a poctivý materiál,

teplý povrch,

snadná renovace – přebroušením parketám vdechnete novou svěžest,

během broušení je možné změnit jejich barvu.

Nevýhody:

poškození – parkety se snadno poškrábou a zdeformují,

tlumí podlahové topení – dřevo perfektně izoluje teplo.

Laminátová plovoucí podlaha

Výhody:

snadná montáž,

přírodní,

cenově dostupná.

Nevýhody:

není voděodolná,

je náchylnější na poškození,

její výměna není snadná – vyžaduje demontáž většiny povrchu podlahy.

Jednoznačným lídrem v odolnosti a dlouhé životnosti jsou kameninové obklady, ale nesou s sebou své nevýhody v podobě chladného povrchu, což nemusí vyhovovat teplomilným uživatelům. Tento problém se dá vyřešit podlahovým vytápěním. Ani to si však neporadí s „chladným“ vzhledem dlaždic, který nemusí ladit k ostatním prvkům interiéru. Laminátové plovoucí podlahy jsou teplý, přírodní a cenově dostupný materiál, který rozhodně zútulní vaše čtyři stěny, ale nebude tak odolný jako dlaždice. Proto se hodí zejména do ložnice nebo obývacího pokoje.

Naopak PVC podlaha je zcela voděodolným řešením. Je tichá, imituje dřevo, zútulní interiér a zároveň bude neobvykle odolná vůči poškozením. A na závěr král šiku a elegance – parkety. Tento materiál patří mezi nejlevnější. Parkety nejsou příliš odolné vůči poškození, avšak i přes své nevýhody rozhodně přinášejí krásný a přírodní vzhled.

Na trhu je k dispozici mnoho podlahových krytin, máte tedy z čeho vybírat. Všechny mají své plusy a mínusy, které musíte vzít v úvahu během výběru vhodného materiálu. Doufáme, že po přečtení tohoto článku vám půjde rozhodování o něco snáze.