Který povrch dlaždic zvolit a proč?

Otázka, kterou si pokládáme během volby obkladů všichni – matnou nebo leštěnou dlažbu? Rozhodnutí vážně není snadné. Je z čeho vybírat, nejen po vizuální stránce, ale také z hlediska technických parametrů, protože obě povrchové úpravy se značně liší. Jak se rozhodnout, aby výrobek splňoval naše estetické představy a zároveň měl konkrétní vlastnosti? V tomto článku se budeme věnovat nejdůležitějším vlastnostem obkladů a blíže se podíváme na klady a zápory matné a leštěné dlažby.

Leštěná dlažba – výhody a nevýhody

Nejdřív pojďme prozkoumat leštěné dlažby, tedy ty, které odrážejí světlo. Dosahují vysokého lesku a jsou ideálně hladké. Podlaha z leštěných kameninových dlaždic je velmi kluzká a riziko uklouznutí se ještě zvyšuje, pokud je mokrá. Leštěním se také zhoršuje odolnost dlaždic proti tvorbě skvrn. Během tohoto procesu dochází k otevření mikropórů v kamenině. Proto je nezbytné kameninové dlaždice naimpregnovat – použití impregnace prodlužuje trvanlivost obkladů a usnadňuje jejich čištění. Některé leštěné dlažby nabízené na trhu jsou již během výroby naimpregnovány.
Kameninová dlažba je po vyleštění náchylnější na poškrábání povrchu, proto se nehodí do místností s velkým provozem, jinak ztratí svůj lesk a budou na ní víc vidět rýhy. Proto se leštěná dlažba hodí zejména do interiérů, ve kterých vám záleží na estetickém dojmu – skvěle zapadne třeba do obývacího pokoje či na stěnu v koupelně.

Shrnutí:

Leštěná dlažba je elegantní, v kombinaci se vzory přináší efekt luxusu (např. mramorový vzor).

Vzhledem ke své ideální hladkosti po ní snadno stéká voda, proto se hodí na stěny v koupelně, třeba pod sprchu.

Jednou z největších nevýhod leštěné dlažby je její kluzký povrch, proto je nutné zvážit, zda je možné tuto krytinu použít v dané místnosti, zejména v koupelně. Není vhodná ani na terasu nebo balkon, protože v kontaktu s vodou zvyšuje riziko uklouznutí a pádu. Ze stejného důvodu leštěnou dlažbu nedoporučujeme ani v případě, že máte malé děti nebo zvířata.

Dalším mínusem leštěných povrchů je jejich údržba. Úklid je sice vzhledem k hladkému povrchu poměrně snadný, ale po každém kontaktu s kapalinami je nutné povrch vytřít dosucha, aby nedocházelo k vzniku fleků nebo šmouh. Takto vám nakonec uklízení zabere víc času.

Leštěnou dlažbu naleznete 👉 zde

Matná dlažba – výhody a nevýhody

Matná dlažba je zejména protiskluzová a má nízkou úroveň absorpce vody, proto je častěji vybírána do prostorů s intenzivním provozem a častějším kontaktem s vodou. Mluvíme tedy o koupelně, obývacím pokoji, kuchyni, garáži a prostorech kolem domu – terase, schodech či balkonu.

Její klíčovou vlastností je odolnost vůči tvorbě skvrn a rýh. Je také mrazuvzdorná. Vrchní vrstva glazury chrání dlaždici před trvalým ušpiněním – špína se nebude usazovat v pórech, ale na povrchu dlaždice. Proto je úklid glazovaných dlaždic opravdu hračkou. Stačí pravidelně vysát podlahu a vytřít ji vodou s přídavkem čisticího prostředku. Pamatujte však, že v jejich pórovité struktuře se usazuje špína, což ztěžuje udržování podlahy v dokonalé čistotě.

Glazovaná dlažba je dostupná v široké škále barev a vzorů. Díky použité digitální technologii může povrch dlaždic imitovat jakýkoliv materiál – ať už beton, mramor nebo pískovec. Velmi oblíbená je glazovaná dlažba s dekorem dřeva, která do detailů imituje barvu, vlákna a suky dřeva.  Dokonale se bude vyjímat ve vaší kuchyni, ložnici, předsíni či obývacím pokoji. Spojuje v sobě praktické vlastnosti kameninových dlaždic a útulnou atmosféru, kterou si u přírodního dřeva velmi ceníme.

Dlaždicovou podlahu ideálně doplňuje podlahové vytápění. Takto si zajistíte ekonomické a minimálně závadné vytápění domu či bytu. Navíc ušetříte místo, které by normálně zabíraly radiátory, a budete mít k dispozici celé stěny i podlahy. Další výhodou podlahového vytápění je rovnoměrné vytápění místností a minimalizace vznášejícího se prachu ve vzduchu, což má pozitivní vliv na naše zdraví. Kameninová dlažba dokonale převádí teplo a zajišťuje maximální tepelný komfort, kterého lze dosáhnout podlahovým vytápěním. Tento materiál taky obstojí vyšší teploty, takže se nemusíte bát jeho případného poškození.

Níže uvádíme krátký souhrn výhod a nevýhod této krytiny:

Je bezpečnější z hlediska používání, protože nemá kluzký povrch; Nejlepší krytina pro použití na terasách a balkonech.

Nevyžaduje složitou údržbu a čištění a pokud ji použijete na podlaze v kuchyni nebo koupelně, zamaskuje šmouhy po kontaktu s tekutinami nebo mopem.

Špičkově převádí teplo, proto je osvědčenou volbou pro podlahové vytápění.

Pokud bude použita například na zdi sprchového koutu, v pórech se bude usazovat vodní kámen.

Matnou dlažbu naleznete 👉 tady

Zlatý střed, tedy lappato

Lapovaná dlažba je spojením lesku a matu – její povrch je pololeštěný. V praxi to znamená, že je leštěná a zároveň místy v malých prohloubeních matná. Takový povrch má velmi poutavý vzhled a přináší efektní výsledky.
Pojďme se podívat na výhody a nevýhody lapované dlažby. Možná je právě tím kompromisem, který hledáte!

Rozhodně zaujme svým designem, lesk laku se prolíná s matnými prvky, díky čemuž vytváří poutavý efekt, který krásně odráží světlo.

Částečné leštění nevytváří na krytině tak kluzký povrch, jako je tomu u leštěných dlaždic, proto ji můžete bez obav použít v různých typech místností.

Efekt lappato působí čistě na stěnách i na podlaze a maskuje případné šmouhy.

Drsný povrch může stejně jako u matné povrchové úpravy způsobovat usazování vodního kamene, zejména pokud bude lappato použito ve sprchovém koutu či na podobném místě.

Malé nepravidelnosti vyplývající z kombinace dvou struktur mohou způsobovat usazování drobných částic, např. písku.

Které dlaždice zvolit?

Každá povrchová úprava má svá pro a proti, proto nelze určit jednoho favorita. Všichni máme jiné priority a jinou představu ideálního interiéru.
Prohlédněte si všechny vzory každého typu povrchových úprav! Přejeme vám příjemné nákupy!

Dlažbu lappato naleznete na tomto 👉 odkaze